Eksjö kommuns logotyp

Kontaktpolitiker

Alla förskolor, familjedaghem, grundskolor och gymnasieskolor i Eksjö kommun har kontaktpolitiker från barn- och utbildnings­nämnden.


Till brukarråd bjuds kontaktpolitiker in och föräldrar som är med i brukarrådet kan då ställa frågor kring aktuella ärenden direkt till politikern. Kontaktpolitiker representerar barn- och utbildningsnämnden på brukarråden – inte sin partitillhörighet.

Kontaktpolitiker i förskola och pedgogisk omsorg

Eken, Stocksnäs, Äventyret

Rektor: Evelina Roos
Kontaktpolitiker:
Annelie Sjöberg (M) annelie.sjoberg@eksjo.se
Marie Björk (KD) marie.bjork@eksjo.se

Blåsippan, Hult

Rektor: Linda Lövdahl Östberg
Kontaktpolitiker:
Sven-Olov Lindahl (L) sven-olov.lindahl@eksjo.se
Jacob Frisk (S) jacob.frisk@eksjoenergi.se

Galaxens förskolor

Rektor: Tobias Lingh
Kontaktpolitiker:
Maria Lindholm (S) maria.lindholm@eksjo.se
Marina Ericsson (C) marina.ericsson@eksjo.se

Kullalyckan, Jordgubbsbacken

Rektor: Mia Hagström
Kontaktpolitiker:
Maria Felix (M) maria.felix@eksjo.se
Jan-Olof Vernblom (S) jan-olof.vernblom@eksjo.se
Helena Möller (SD) helena.moller@eksjo.se

Baronen, Slottet, Sunnanäng
Rektor: Susanne Lindström
Kontaktpolitiker:
Ingbritt Martinsson (C) ingbritt.martinsson@eksjo.se
William Sjöberg (M) william.sjoberg@eksjo.se

Bullerbyn, Getingen, Skogsgläntan, pedagogisk omsorg Hagen

Rektor: Jenny Lindström
Kontaktpolitiker:
Stig Axelsson (S) stig.axelsson@eksjo.se
Mikael Lindblom (SD) mikael.lindblom@eksjo.se

Kontaktpolitiker i grundskola, anpassad grundskola och gymnasieskola

Linnéskolan
Rektor: Anna Sandberg
Kontaktpolitiker:
Maria Felix (M) maria.felix@eksjo.se
Jan-Olof Vernblom (S) jan-olof.vernblom@eksjo.se
Ingbritt Martinsson (C) ingbritt.martinsson@eksjo.se

Grevhagsskolan
Rektor:
Linda Pettersson
Kontaktpolitiker:
Raoul Adolfsson (M) raoul.adolfsson@eksjo.se
Helena Möller (SD) helena.moller@eksjo.se

Norrtullskolan
Rektor: Lotta Johansson Sundblad, Malin Rehnholm
Kontaktpolitiker:
Maria Lindholm (S) maria.lindholm@eksjo.se
Marina Ericsson (C) marina.ericsson@eksjo.se

Höredaskolan
Rektor: Niklas Ahnstedt
Kontaktpolitiker:
Ingbritt Martinsson (C) ingbritt.martinsson@eksjo.se
William Sjöberg (M) william.sjoberg@eksjo.se

Hultskolan
Rektor: Malin Stenbäck
Kontaktpolitiker:
Annelie Sjöberg (M) annelie.sjoberg@eksjo.se
Marie Björk (KD) marie.bjork@eksjo.se

Prästängsskolan
Rektor: Stellan Johnsson, Catarina Persborn
Kontaktpolitiker:
Sven-Olov Lindahl (L) sven-olov.lindahl@eksjo.se
Jacob Frisk (S) jacob.frisk@eksjoenergi.se

Hunsnässkolan
Rektor: Botvid Källner
Kontaktpolitiker:
Raoul Adolfsson (M) raoul.adolfsson@eksjo.se
Helena Möller (SD) helena.moller@eksjo.se

Ingatorpsskolan
Rektor: Linda Hesselgård
Kontaktpolitiker:
Stig Axelsson (S) stig.axelsson@eksjo.se
Mikael Lindblom (SD) mikael.lindblom@eksjo.se

Furulundsskolan
Rektor: Andreas Ekberg, Emma Forss
Kontaktpolitiker:
Annelie Sjöberg (M) annelie.sjoberg@eksjo.se
Marie Björk (KD) marie.bjork@eksjo.se

Anpassad grundskola
Rektor:
Mats Hagbranth
Kontaktpolitiker:
Sven-Olov Lindahl (L) sven-olov.lindahl@eksjo.se
Jacob Frisk (S) jacob.frisk@eksjoenergi.se

Eksjö gymnasium
Rektor: Tomas Erazim, Maria Sparre, Jessica Ström
Kontaktpolitiker:
Stig Axelsson (S) stig.axelsson@eksjo.se
Mikael Lindblom (SD) mikael.lindblom@eksjo.se
William Sjöberg (M) william.sjoberg@eksjo.se

Kontakt

Barn- och utbildningssektorn

Besök:

Södra Kyrkogatan 4, Eksjö

Post:

575 80 Eksjö

Telefon:

0381-360 00