Logotyp Eksjö kommun

Kontakt med politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till alla förtroendevalda som har uppdrag vid Eksjö kommun.

Alla politiker kallas förtroendevalda. Bara några av de kommunala politikerna ägnar sig åt politik på hel- eller deltid. Dessa är kommunstyrelsens ordföranden, oppositionsrådet och överförmyndaren. Alla övriga politiker är fritidspolitiker. Detta innebär att de har de politiska uppdragen utanför sitt ordinarie arbete.

Kommunalråd och oppositionsråd besöker Mariannelund med jämna mellanrum. Boka gärna in en tid med någon av dem.

Kommunalråd och oppositionsråd

Kommunalråd

Annelie Hägg (C)
Kommunstyrelsens ordförande, tillika kommunalråd
Telefon: 0381-360 01
E-post: annelie.hagg@eksjo.se

Markus Kyllenbeck (M)
Kommunstyrelsens förste vice ordförande
Telefon: 0381-360 33
E-post: markus.kyllenbeck@eksjo.se

Oppositionsråd

Sebastian Hörlin (S)
Kommunstyrelsens andre vice ordförande
Telefon: 0381-360 14
E-post: sebastian.horlin@eksjo.se

Pressbilder

Alla förtroendevalda

Vilka uppdrag de förtroendevald har hittar du på respektive sida under Kommunfullmäktige, nämnder, styrelser och revision

Mandatperioden 2019–2022

Kontaktuppgifter till de förtroendevalda kompletteras efter hand som godkännande om publicering kommer in.

A L M N P R S T U V W Y Z Å Ä Ö

A

Abelsson, Rolf (M)

Adolfsson, Raoul (M)

Andersson, Johan (S)

Alm, Magnus (L)
Sjöåsgatan 2 A, 575 35 Eksjö
Telefon: 070-229 65 85
E-post: magnus_alm@hotmail.com

Andersson, Lars-Åke (M)
Björka 10, 575 95 Eksjö
Telefon: 0381-166 65
E-post: lars.ake.andersson@hotmail.com

Andersson, Lennart (M)

Andersson, Stig (S)
Stockholmsvägen 13 A, 575 34 Eksjö
Telefon: 0381-361 12
E-post: stig.andersson@eksjo.se

Andreasson, Mikael (S)
Telefon: 070-601 04 23
E-post: mickes.egna@gmail.com

Aronsson, Lars (S)
Anemongatan 4 D, 575 36 Eksjö
Telefon: 070-593 17 22
E-post: lars.h.aronsson@telia.com

Augustsson, Göran (SD)
Lindvägen 8, 570 32 Hjältevad
Telefon: 070-540 34 03
E-post: gaugustsson74@gmail.com

Axell, Ingegerd (S)
Castmans väg 116, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-282 91 27
E-post: ingaaxell@gmail.com

Axell, Kjell (S)
Castmans väg 116, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-603 93 90
E-post: kjellaxell@gmail.com

Axelsson, Stig (S)
Stares väg 8, 575 36 Eksjö
Telefon: 076-868 27 43
E-post: stigaxs@hotmail.se

B

Bardh Ulf (C)
Duvgatan 8, 575 34 Eksjö
Telefon: 073-982 60 13
E-post: ulf.bardh@gmail.com

Beck, Jürgen (V)
Blåbärsvägen 3, 575 36 Eksjö
Telefon: 076-291 81 65
E-post: zapp50@gmail.com

Berglund, Magnus (KD)
Bergsgatan 1, 570 31 Ingatorp
Telefon: 0381-214 60, 0381-210 36, 070-270 36 26
E-post: magnus.berglund@mbox303.tele2.se

Bergvall, Bo (S)
Telefon: 070-355 59 14

Bjarnbäck, Per-Olof (S)

Björlingson, Ulf (M)
Skomakaregränd 8 B, 575 32 Eksjö
Telefon: 0831-120 74, 070 772 84 74
E-post: ulf.bjorlingson@gmail.com

Bladh, Christina (S)

Blomqvist, Claes (SD)

Brun, Roddy (KD)
Ydrevägen 67, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-778 44 86
E-post: roddybrun@mac.com

C, D

Carlo, Kristina (M)
Stora Torget 7 A, 575 32 Eksjö
Telefon: 070-694 84 63
E-post: kristina.carlo@gmail.com

Dambo Pedersen, Felicia
Bagaregränd 2, 575 32 Eksjö
Telefon: 0381-77 30 09
E-post: feliziapedersen@live.se

Danielsson, Mats (M)
Castmans väg 4, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-515 24 48
E-post: mats.danielsson@eksjo.se

Dahnson, Bernth (KD)
Storgatan 10, 578 31 Aneby
Telefon: 070-525 86 35
E-post: berndt.dahnson@aneby.se

Dufva, Håkan (KD)
Vetlandavägen 10 C, 575 38 Eksjö
Telefon: 0381-61 11 59, 070-214 13 06
E-post: hakan.dufva@me.com

E

Egbäck, Lars Olof (KD)
Eksjö-Bjässarp 1, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-311 12 80
E-post: lo.egback@crossmail.se

Ekenberg, Eva (MP)
Telefon: 070-443 19 13
E-post: eva.ekenberg@hotmail.com

Erazim, Tomas (M)
Posthemsvägen 20, 575 92 Hult
Telefon: 0381-363 36, 072-235 35 70
E-post: tomas.erazim@eksjo.se

Eriksson, Karin (C)
Ingarp 17, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-689 92 48
E-post: ingarp.karin@gmail.com

Eriksson, Sten (C)

F

Fagrell, Ami (V)
Trädgårdsgatan 8, 570 32 Hjältevad
E-post: v.ami@fagrell.net

Fagrell, Helena (V)
E-post: helenafagrell@gmail.com

Fransson, Leif (S)
Slättna Nystorp 2, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-699 28 94
E-post: leif.e.fransson@gmail.com 

G

Verniza Gazibara (S)
Köpmangatan 16 D, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-486 53 84
E-post: gazbiveruisa@hotmail.com

Granath, Mattias
Dukers väg 40 C, 575 36 Eksjö
E-post: mattias.granath@hoglandet.se

Granman, Bertil (S)
Valbäcksvägen 3, 575 36 Eksjö
Telefon: 070-350 98 60
E-post: bertil.granman@icloud.com

Gunnarsson, Marie-Louise (M)
Åvallagatan 6 A, 575 32 Eksjö
Telefon: 076-311 06 21
E-post: mgmimmigunnarsson616@gmail.com

Gustafsson, Anders (M)
Edshults Näs Södergård 2, 575 93 Eksjö
Telefon: 070-658 36 24
E-post: anders.l.j.gustafsson@eksjo.se

Gustavsson, Lennart (S)
Orrhagavägen 9, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-218 31 62
E-post: lenngus@gmail.com

Gustafsson, Ronnie (M)
Ulfsparregatan 1, 575 33 Eksjö
Telefon: 0381-162 48
E-post: ronniewallroth@gmail.com

H

Hall, Jan
Castmans väg 40, 575 37 Eksjö
Telefon: 0381-148 35, 073-034 14 11
E-post: halle5024@gmail.com

Havskog, Maria (C)
Havik 1, 575 92 Hult
Telefon: 073-070 89 94
E-post: mariahavskog@live.se

Henning, GunBritt (S)

Holmqvist, Jan (M)
Prästängsvägen 16 b, 575 36 Eksjö

Håkansson, Jonas, (MP)
Nifsarp Sjövalla, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-214 08 26
E-post: jonas.hakansson@eksjoelteam.se

Hägg, Annelie (C)
Söraby Lyckås, 575 94 Eksjö
Telefon: 0381-360 01
E-post: annelie.hagg@eksjo.se

Hägg, Ulla (S)

Hörlin, Sebastian (S)
Risan 2, 571 92 Nässjö
Telefon: 0381-360 14
E-post: sebastian.horlin@eksjo.se

I

Ihse, Per (M)
Telefon: 076-111 31 69

Ingeson, Mattias (KD)
Russnäs Ängen 1, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-937 33 04
E-post: mattias.ingeson@gmail.com

Ingvarsson Tommy (C)
Ingatorps Grimmestorp 4, 570 34 Bruzaholm
Telefon: 070-692 27 96
E-post: grimmestorp@live.se

J

Jansson Bo-Anders
Krusbärsvägen 3, 575 36 Eksjö
Telefon: 076-340 95 71

Jansson, Lars (M)
Telefon: 070-664 55 00
E-post: lasse48jansson@gmail.com

Johansson, Birgitta (S)
Telefon: 070-578 98 68
E-post: birgitta@mariannelund.com

Johansson, Erik (C)
Kållarp 1, 575 92 Hult
Telefon: 0381-300 61, 073-728 63 15
E-post: erik_johansson_87@hotmail.com

Johansson, Erling (C)
Fridkullavägen 15, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-553 78 50
E-post: erling.kes@gmail.com

Johnsson, Stellan (C)
Slånbärsvägen 35 ,575 36 Eksjö
Telefon: 070-360 11 27
E-post: stellan.johnsson@eksjo.se

Johnsson, Ulla (C)
Vinbärsvägen 20, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-611 56 78
E-post: ull.johnsson@gmail.com

K

Carlsson, Lena (C)

Carlsson, Micael (L)
Telefon: 070-638 83 87
E-post: micael.carlsson@eksjo.se

Knutsson, Bo-Kenneth (C)
Prästkragevägen 6, 575 37 Eksjö
Telefon: 076-144 12 72
E-post: bo-kenneth.knutsson@eksjo.se

Korsberg, Ronny (MP)
Lyckostigen 7, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-530 42 27
E-post: ronny.korsberg@telia.com

Kyllenbeck, Markus (M)
Centralgatan 13, 598 05 Mariannelund
Telefon: 0381-360 33
E-post: markus.kyllenbeck@eksjo.se

Käck-Karlsson, Ann-Charlotte (S)
Stockholmsvägen 15 G, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-511 38 57
E-post: lotta.kack55@gmail.com

L

Laitinen Carlsson, Diana (S)
Telefon: 0381-360 14
E-post: dianalaitinencarlssonon@gmail.com

Lidén, Nils-Göran (S)
Korgblomsgatan 42, 575 36 Eksjö
Telefon: 0381-154 12, 070-533 52 44
E-post: nisseg.liden@gmail.com

Liderfelt, Carl-Gustaf (C)

Liderfelt, Julia (C)
Stora Grönlid 2, 575 96 Eksjö
Telefon: 070-760 26 08
E-post: julia.liderfelt@gmail.com

Liljerås Larm, Birgitta (KD)
Bänarp, Svällebäcken 1, 575 91 Eksjö

Lind, Lars-Göran (KD)

Lindahl, Sven-Olov (L)
Syrenvägen 6, 575 36 Eksjö
Telefon: 070-612 67 93, 070-393 57 21
E-post: svenolov.lindahl@gmail.com

Lindholm, Peter (S)
Ravingatan 7, 598 98 Mariannelund
Telefon: 070-624 29 26
E-post: peter.lindholm1@icloud.com

Ljung Bo (KD)
E-post: bosse_ljung@hotmail.com

Ljung Christer (L)
Lilla Torget 2, 575 32 Eksjö
Telefon: 0381-131 01, 070-685 85 70
E-post: christer.ljung@telia.com

Löwgren, Marianne (C)
Stallberget 1, 575 95 Eksjö
Telefon: 073-045 70 57
E-post: lowgren.marianne@gmail.com

M

Martinsson, Göte (S)

Markusson, Susanne (V)
Vetlandavägen 25 C, 575 38 Eksjö
Telefon: 073-072 85 67
E-post: susanne.markusson@gmail.com

Martinsson, Ingbritt (C)
Telefon: 073-049 10 94
E-post: ingbritt.martinsson@eksjo.se 

Maroufpour, Farhan (S)

Mulaomerovic, Sandra (C)
Fänriksgatan 1, 575 33 Eksjö
Telefon: 072-312 12 45

N

Nilsson, Jan (C)
Hultåkra, 598 98 Mariannelund
Telefon: 0496-500 33, 070-519 55 66
E-post: hultakra@gmail.com

Nilsson, Jonas (S)
Norra Storgatan 17 E, 575 32 Eksjö
E-post: jonas.nilsson.eksjo@gmail.com

Nilsson, Lennart (C)
Himmestorp, 570 31 Ingatorp
Telefon: 070-677 20 98

Nord, Joakim (V)

Nord, Martina (C)

Nordberg, Krister (M)
Castmans väg 196, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-207 55 65
E-post: nordbergkrister@gmail.com 

Nordin, Simon (S)

Nordell, Alf (S)
Österlånggatan 18 A, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-785 66 93
E-post: alf.inger@hotmail.com

Nordin, Simon (S)
Kolshester 4, 575 91 Eksjö
E-post: simon-n94@hotmail.com

O

Olaison, Emeli (C)

Ottosson, Ingrid (S)
Västra Storgatan 33, 598 98 Mariannelund

P

Palm, Britt-Marie (S)
Färgaregatan 1 E, 575 32 Eksjö
Telefon: 072-301 91 11
E-post: brittmarie.palm@hotmail.se

Pansell, Anders (KD)
Stora torget 2 b, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-226 35 16
E-post: anders.pansell@gmail.com

Petersson, Lea (MP)
Lavettgatan 6, 575 34 Eksjö
Telefon: 073-154 74 24
E-post: leapson@hotmail.com

Pilefelt, Linda (MP)
Forsgrensgatan 1 A, 575 96 Eksjö
Telefon: 070-393 14 91
E-post: tjadde82@hotmail.com

R

Ragnarsson, Johan (V)
Telefon: 070-331 63 17
E-post: johan.ragnarsson@vansterpartiet.se

S

Sand, Tore (SD)
Lyckås 1, 575 93 Eksjö
Telefon: 0381-420 27

Sixtensson, Per (C)
Högaskog 1, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-326 78 70
E-post: per.sixtensson@eksjo.se

Sjöberg, Annelie (M)
Prästängsvägen 16 B, 575 36 Eksjö
Telefon: 073-045 90 07
E-post: annelie.sjoberg1@gmail.com

Sjöberg, Olle (L)
Danstorp, 575 96 Eksjö
Telefon: 070-306 11 11
E-post: olle.sjoberg@netatonce.net

Starck, Johan (S)
Havik, Näset 1, 575 92 Hult
Telefon: 070-831 64 82
E-post: starck.johan@gmail.com

Stelpe, Claes-Göran (M)
Nybrogatan 5 A, 575 31 Eksjö

Stende, Carina (S)
E-post: Carina.stende@eksjo.se

Suhr, Jes (M)
Stuverydsvägen 11, 570 34 Bruzaholm
telefon: 073-312 03 24
E-post: jes.suhr@gmail.com

Svensson, Mats (SD)
Svinhult 1, 575 92 Hult

Svensson, Urban (SD)
Åndal 1, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-835 98 45
E-post: urban.svensson2536@gmail.com

Svensson, Ulf (SD)
Box 163, 575 22 Eksjö
Telefon: 070-222 80 41
E-post: ulf_svensson1@hotmail.se

T

U

Ugarph, Lars (M)
Breviksvägen 39, 575 33 Eksjö
E-post: lasse.ugarph@gmail.com

Ullman, Arne (C)
Ydrevägen 41, 557 91 Eksjö
Telefon: 072-588 37 09
E-post: arne.ullman@gmail.com

V, W

Werner, Elisabeth (SD)
E-post: elisabeth.werner@sd.se

Wigren, Klas (M)

Wissinger, Mats (M)
Österströmsvägen
575 96 Eksjö
Telefon: 072-312 28 62
E-post: mats.wissinger@vallsjohus.se

Wredén, Kerstin (L)
Kårarp 1, 575 91 Eksjö

Y, Z, Å

Ågren, Sven-Inge (C)
Telefon: 070 605 43 20
E-post: prastkulla@gmail.com

Ä, Ö