GEMENSAM KURS VÅRTERMINEN ÅR 1
Visualisering - Arkitektur / Visualisering - Rum Inredning Produkter
Kurser ger fördjupade kunskaper i grafisk design, bildkommunikation, bildanalys och bildsammansättning för att med digitala verktyg göra portfolio och presentationer. Den studerande ska utveckla förmåga till konstruktiv reflektion över estetisk och grafisk kvalitet i egna och andras arbeten.
I kursen Grafisk design och presentation ska de studerande bland annat få fördjupade kunskaper i grafisk design, bildkommunikation, bildanalys och komposition för att med digitala verktyg kunna göra portfolio och presentationer.
Till en av projektuppgifterna de har fått fördjupa sig i lyder instruktionerna, ”I en medelstor svensk stad planeras ett nytt bostadskvarter med publika lokaler i bottenvåningarna. Uppgiften är att planera en restaurang/café med uteservering från koncept, story-telling till färdiga bilder.”
Kursen går parallellt med Exteriör visualisering och där de studerande har utifrån samma projektuppgift instruktioner som lyder, ”byggnaden från kursen Grafisk design ska i denna uppgift utformas och materialsättas exteriört och den yttre gatumiljön, park och uteservering ska planeras och redovisas i två fotorealistiska bilder vid olika tider och väder”
Resultatet av ett flertal inlämningar syns i videoklippen nedan
Öppettider
Telefon:
Måndag–fredag 8.00–16.00
Besök:
Vad vill du göra?
Dina synpunkter är värdefulla för att förbättra kommunens verksamhet, service och tjänster. En synpunkt kan vara ett förbättringsförslag, ett klagomål eller kanske beröm som du vill framföra. Din synpunkt skickas till berörd verksamhet, och om du så vill får du återkoppling på det du skickat in. Du kan också välja att vara anonym.
Alla som är folkbokförda i Eksjö kommun kan lämna in ett medborgarförslag. Medborgarförslag skiljer sig från synpunkter. Ett medborgarförslag är en möjlighet att lämna förslag på något nytt utöver ordinarie verksamhet. Alla medborgarförslag som kommer in är offentliga handlingar och behandlas politiskt.