8 oktober 2022
13.00—15.00
Anette Abrahamsson
Anette Abrahamsson undersöker historiska målningar med djur som jagar eller blir jagade. En genre som domineras av manliga konstnärer. Några av målningarna vilar i en lugn atmosfär men flertalet visar på en dramatik - som i ett kammarspel med två iakttagna tjuvskyttar och scener med djurmotiv i ett snötäckt landskap. Utställningen appropieras till Gustave Courbet och Bruno Liljefors.
Välkommen till vernissage med konstnären Lördag 8 oktober klockan 13.
Mer information
Datum: 8 oktober 2022
Tid: 1300-1500
Anmälan
Plats
Eksjö museum
Arrangör
Eksjö museum
Vernissage med Anette Abrahamsson på Eksjö museum.
Lägg in en beskrivning på sidan som syns vid delning på sociala medier, på google och i menyer.
Eksjö museum
Besök:Österlånggatan 31, Eksjö
Post:575 80 Eksjö
Telefon: 0381-361 60
E-post: museum@eksjo.se
Öppettider
Telefon:
Tisdag-fredag 10.00-17.00
Onsdag 10.00-19.00
Lördag-söndag 11.00-15.00
Besök:
Tisdag-fredag 10.00-17.00
Onsdag 10.00-19.00
Lördag-söndag 11.00-15.00
Vad vill du göra?
Dina synpunkter är värdefulla för att förbättra kommunens verksamhet, service och tjänster. En synpunkt kan vara ett förbättringsförslag, ett klagomål eller kanske beröm som du vill framföra. Din synpunkt skickas till berörd verksamhet, och om du så vill får du återkoppling på det du skickat in. Du kan också välja att vara anonym.
Alla som är folkbokförda i Eksjö kommun kan lämna in ett medborgarförslag. Medborgarförslag skiljer sig från synpunkter. Ett medborgarförslag är en möjlighet att lämna förslag på något nytt utöver ordinarie verksamhet. Alla medborgarförslag som kommer in är offentliga handlingar och behandlas politiskt.