Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även Torkladan med utställningar och workshops sommartid.
Mattor, mattor
11/3–30/4
Handvävare i Jönköpings län är en av 15 regioner i landet som ingår i Riksvävarna. De har till uppgift att bevara och utveckla handvävningen. I år äger Riksvävarnas årsmöte rum i Jönköpings län och därför visas en utställning på Eksjö museum med vävda mattor i egen design samt nya mattor med inspiration från gamla.
Traditionen att väva trasmattor har gått i arv från generation till generation sedan 1800-talet och trasmattan är fortfarande en av våra mest omtyckta textilier. Varje matta bär i sina ränder berättelser och minnen. En trasväv var också ett sätt att ta vara på material som inte kunde användas till något annat.
Under påsklovet kan du anmäla dig till en work-shop, enkla vävar, 12 april klockan 13-15.
Samarrangemang med Handvävare i Jönköpings län.
Kommande utställningar
Stina Wirséns Brokiga bilder
15/4–3/9
En utställning som tar avstamp i konstnären, illustratören och författaren Stina Wirséns bilderböcker. Möt de brokiga bilderna och utforska berättelserna genom roliga lekmiljöer, skulpturer och abstrakt konst. Utställningen fokuserar på lek och interaktvitet och barns möte med konsten. Valda original från 30 år av bilderboksskapande visas, från Rut & Knut till helt nya bilder.
De fem sinnena
13/5–24/9
Ett omtyckt motiv i konsthistorien är allegoriska skildringar av de fem sinnena. Även inom folkkonsten ser vi dessa motiv. I utställningen visas fem målningar från 1600-talet av den flamländske konstnären Christoffel Jacobsz van der Laemen. Dessutom fem delar av en takmålning från Vaxblekaregården i Gamla stan i Eksjö runt år 1700.
Varje sinne presenteras med kulturhistoriska föremål och prova-på-aktiviteter. En kulturhistorisk utställning som upplevs med alla sinnen!
Utställningar med Eksjö konstförening
Kommande utställningar i Eksjö konstförenings Länk till annan webbplats. regi som visas på Eksjö museum våren 2023:
25 mars–9 april
Ingegerd Carlström, måleri
Kristian Jensen, måleri och tusch
Observera att sista utställningsdagen tas konstföreningens utställningar ned klockan 14.
Utställningar i Torkladan 2023
2/6–9/6
Konstnärsgruppen Inspira - aspire to inspire
Carina Wasslavik, Salla Lehmus Karlsson, Ami Erkensten och Helen Eriksson.
21/6–28/6
Konstutställning
Anita Adam, Bitte Carlsson, Thomas Eriksson, Katharina Sandahl och Ewa Wilhelmsson
1/7–16/7
Mikael Sannergren
Träskulptur, mindre möbler och målningar.
18/7–25/7
Under korkeken
Konstutställning med Lisen Karlsson Nilsson och Emelie Nilsson.
27/7–3/8
Lehna Fahlström
Måleri
5/8–13/8
På konstnärsvis i ord och färg II
Laila Norss och Eva-Lisa Dahnson visar akvarell, akrylmåleri och blandteknik. Gästutställare: Annelie Gustavsson och Anna-Lena Fridlund
15/8–29/8
Järnsmide möter textilt
Ing-Brith Johnsson och Elias Strömberg visar textilt konsthantverk och experimentellt järnsmide
Kontakt
Eksjö museum
Besök:
Österlånggatan 31
Post:
Eksjö kommun, 575 80 Eksjö
Telefon:
0381-361 60
E-post:
museum@eksjo.se