Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även Torkladan med utställningar och workshops sommartid.
Från 29/3 och året ut
Under tiden som Eksjö museum bygger en ny basutställning visas i konsthallen på entréplan en utställning om samlande. Här lyfts föremål från Eksjö museums egna samlingar fram, tillsammans med andra samlingar som lånas in från privatpersoner. Allt från tennfigurer, dragspel och ölflaskor till bioaffischer, porslin och silverföremål visas.
Museisamlingar kan betraktas som samhällets kollektiva minne och att samla hör till en av museernas huvuduppgifter. Men samlar vi på rätt saker? Vad saknar vi i museisamlingarna?
Vad samlar du på? Vilka är dina drivkrafter och intressen?
Utställningen visas fram till augusti 2026 och kommer att förnyas efter hand.
Närsynt långsynt och annat
2/8–31/8
Lasse Samuelsson visar akvareller i en retrospektiv utställning över de senaste tio åren. Rum, tidpunkter, landskap på avstånd, natur och struktur i närbild. Museets örtagård har en stor plats i utställningen.
Kommande utställningar
Affektiv resonans
4/10–19/10
Andreas Törnqvist, abstrakt måleri
Elias Strömberg, experimentellt konstsmide
Johan Ragnarsson, ljudverk
Jonas Nilsson, skulptur och videoverk
Stina Nilsson kommer att uppföra ett dansverk som en del av utställningen, vid något tillfälle.
Utställningar med Eksjö konstförening
Kommande utställningar i Eksjö konstförenings Länk till annan webbplats. regi som visas på Eksjö museum:
6/9–28/9
Lena Kallenius, Lygnared, visar akvareller. Färgglädje, ljus och kontraster är viktiga i hennes måleri.
Natalia Johansson från Enskededalen målar i olika tekniker, olja, akvarell och blandteknik. Abstrakta motiv av geometriska former och objekt som bildar relationer till varandra (bild).
Vernissage Lördag 6 september klockan 12.
25/10–16/11
Lars Isacson, Vimmerby, visar oljemåleri (bilden).
Maud Agnarsson, Vänersborg, visar måleri i olja och akvarell. Motiven hämtas från vardagslivet, naturen och stadsmiljöer.
13/12–4/1 2026
Barbro Jonasson från Barsebäck visar skulpturer i keramik.
MajBritt Persson från Älmhult visar oljemåleri med nonfigurativa motiv (bilden).
Observera att sista utställningsdagen tas konstföreningens utställningar ned klockan 14.
Utställningar i Torkladan
19/7–26/7
Åsa Wallsten
Måleri
29/7–3/8
Anne Fridholm visar verk av textil, akryl, collage, blyerts med mera.
Vid försäljning av konsten går 90% av behållningen till Läkare utan gränser och 10% till Ideella föreningen Kristallen i Bruzaholm.
Öppet klockan 12-16 under utställningsperioden
16/8–24/8
Ingemar Pilspets
Måleri
Torkladan har fri entré
Kontakt
Eksjö museum
Besök:
Österlånggatan 31
Post:
Eksjö kommun, 575 80 Eksjö
Telefon:
0381-361 60
E-post:
museum@eksjo.se