Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även torkladan med utställningar och workshops sommartid.
Eksjö museum är stängt för allmänheten så länge de lokala allmänna råden gäller. Den digitala utställningen Work of Art når du via länken nedan.
WORK OF ART
10 december 2020 - 7 februari 2021
Work of Art är en utställning där alla får delta, både yrkesverksamma konstnärer och amatörer. Måleri, skulptur, teckning, fotografi och grafik visas i en bred utställning i båda konsthallarna och i en webb-utställning. Ingen jury har bedömt vad som ska visas utan det är upp till den som lämnar in att avgöra. Work of Art genomfördes första gången för tre år sedan och väckte ett enormt gensvar - nu är det dags igen!
Länk till den digitala utställningen Work of Art.
Verkförteckning för Work of Art 2020.
Kommande utställningar
ROT
20 februari - 4 april
Peder Nabo
I utställningen ROT möter vi fotografier i stort format som avbildar världen underifrån – visar det som långsamt rör sig en bit ner under allt växande och bildar underjordiska ornament.
Luftteckningar
6 mars - 18 april
Ulrika Berges verk tar plats i rummet utan att tränga sig på. Åskådaren bjuds in i den spännande, men samtidigt lugnande oas som växtformerna bildar. Ett välkommet intrång i människovärlden.
Opus Orno
28 april - 19 september
Anna Berglund visar konstverk i glas och papper.
Att fånga det till synes enkla för att beskriva det sköna. Sammanhanget mellan delar i en helhet, deras ordning och förhållande till varandra utan formella krav på realism.
Anna Berglund har framför allt ägnat sig åt offentlig utsmyckning och flertalet av dessa verk är utförda i glas. Glaset är blåst av glasmästare Micke Johansson i Örsjö utanför Nybro.
Madonnor och vanligt folk
8 maj - 26 september
Träskulptur från medeltid till nutid. Madonnan från Edshults gamla kyrka lånas hem från Historiska Museet, tillsammans med ytterligare en madonnafigur från Västra Eds kyrka. I utställningen möter de samtida sakral skulptur av Åsa Holmlund (bilden). Dessutom folklig skulptur i form av Helge Ruglands porträttlika avbildningar av allmogen i Småland.
Kurbitsskogen - en oduglig skog
2 oktober - 21 november
Åke Bergqvist bor granne med en tallmosse som på en karta från 1725 klassades som oduglig. Den praktiska nyttan ställs på sin spets men konstnären tog mossen till sitt hjärta och den blev en ingång till ett nytt sätt att upptäcka oss själva och vår omgivning. Ett betraktande som söker sig fram i obanad terräng. Ett samtal utan tydlig början eller slut. Men mycket händer på vägen...
Fröknarnas tid
16 oktober - 5 december
I utställningen får vi stifta bekantskap med kvinnor som levt och verkat i Eksjö från 1860-tal till tidigt 1900-tal. Några har ägnat sig åt de nya yrken som uppstod vid denna tid och som många kvinnor utövat, som fotografen Maria Tesch och sjukgymnasten Hedda Aschan. Andra har varit aktiva inom föreningslivet; fruntimmersföreningen och hembygdsrörelsen. Hilda Löfgren kämpade för kvinnans politiska rösträtt. Gemensamt för dem är att de alla varit ogifta. Genom framför allt kläder men också andra ägodelar får vi följa ett antal kvinnoöden i en tid av stora omvälvningar.
Utställningar med Eksjö konstförening
Detta är de utställningar som Eksjö konstförening visar på Eksjö museum år 2021:
13 -28 februari
Helena Trovaj, akvarell (bilden)
Jeanette Björkman, olja och akvarell
INSTÄLLD, planeras
att visas 2022
10 - 25 april
Lasse Samuelsson, akvarell (bilden)
Hans Thoursie, skulptur och målning
Alfred Fröding, akryl- och sprayfärg
25 september - 10 oktober
Elena Struwe, olja och akvarell
Olof Astrup, akryl (bilden)
11 december - 9 januari
Mathias Samuelsson, fotokonst (bilden)
Åsa-Lisa Linnman, akvareller, grafik, textil
Kontakt
Eksjö museum
Besök:
Österlånggatan 31
Post:
Eksjö kommun, 575 80 Eksjö
Telefon:
0381-361 60
E-post:
museum@eksjo.se
Sidan senast uppdaterad: 15 januari 2021
Aktuella och kommande utställningar
Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även torkladan med utställningar och workshops sommartid.
Här läggs information in som ska synas under övrigt i kotakta oss boxen. Det går bra att lägga in länkar och telefonnummer, ex. verksamhetens egen sida eller 073-1234567
Eksjö museum
Besök:Österlånggatan 31, Eksjö
Post:575 80 Eksjö
Telefon: 0381-361 60
E-post: museum@eksjo.se
Öppettider
Telefon:
Tisdag-fredag 10.00-17.00
Onsdag 10.00-19.00
Lördag-söndag 11.00-15.00
Besök:
Tisdag-fredag 10.00-17.00
Onsdag 10.00-19.00
Lördag-söndag 11.00-15.00
Translate page
Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
Vad vill du göra?
Dina synpunkter är värdefulla för att förbättra kommunens verksamhet, service och tjänster. En synpunkt kan vara ett förbättringsförslag, ett klagomål eller kanske beröm som du vill framföra. Din synpunkt skickas till berörd verksamhet, och om du så vill får du återkoppling på det du skickat in. Du kan också välja att vara anonym.
Alla som är folkbokförda i Eksjö kommun kan lämna in ett medborgarförslag. Medborgarförslag skiljer sig från synpunkter. Ett medborgarförslag är en möjlighet att lämna förslag på något nytt utöver ordinarie verksamhet. Alla medborgarförslag som kommer in är offentliga handlingar och behandlas politiskt.