Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även Torkladan med utställningar och workshops sommartid.
De fem sinnena
13/5–24/9
Ett omtyckt motiv i konsthistorien är allegoriska skildringar av de fem sinnena. Även inom folkkonsten ser vi dessa motiv. I utställningen visas fem målningar från 1600-talet av den flamländske konstnären Christoffel Jacobsz van der Laemen. Dessutom fem delar av en takmålning från Vaxblekaregården i Gamla stan i Eksjö runt år 1700.
Varje sinne presenteras med kulturhistoriska föremål och prova-på-aktiviteter. En kulturhistorisk utställning som upplevs med alla sinnen!
Se program för utställningen i augusti och september!
Stina Wirséns Brokiga bilder
15/4–3/9
En utställning som tar avstamp i konstnären, illustratören och författaren Stina Wirséns bilderböcker. Möt de brokiga bilderna och utforska berättelserna genom roliga lekmiljöer, skulpturer och abstrakt konst. Utställningen fokuserar på lek och interaktivitet och barns möte med konsten. Valda original från 30 år av bilderboksskapande visas, från Rut & Knut till helt nya bilder.
Akvareller från tiondeboden i Ingatorp
16/5 - 16/7
Leif Ruhnström visar fem akvareller utanför den stadshistoriska utställningen. Motivet är tiondeboden i Ingatorp, från tidigt 1200-tal. Ålderdomlig, mörk och sluten är den en sann utmaning för en akvarellmålare.
Kommande utställningar
Huvudsaken
30/9 - 12/11
Från Eksjö kommuns konstsamling visas porträtt och bilder av människor. Porträttet används oftast för att berätta vem man är eller skulle vilja vara. Det kan också berätta om den tid då de är gjorda. Många av de äldre porträtten är idealiserade för att passa sin tids ideal. Karikatyren med sina överdrivna effekter vill snarare kritisera eller driva med personen eller företeelser i samtiden. I utställningen visas verk av bland andra Karin Broos, Georg Pauli, Albert Engström, Bertil Järnstedt, Sven Ljungberg, Gudrun Key Åberg och Adelaïde Leuhusen.
Drawing a breath
7/10 - 26/11
Konstnären Sara Wallgren visar teckningar och ljudverk, där andetaget står i fokus som tematik. Genom att ta ett andetag, fyller vi våra lungor med ett lån av den omgivande luften. Genom röstorganet kan luften pressas och formas till en röst. Centralt i utställningen presenteras en ljudinstallation som skapas tillsammans med kompositör Joe Cave. Verket är baserat på Thomas Tallis “Spem in Alium”, ett verk för 40 röster som komponerades på 1570-talet.
Work of Art
21/12 - 18/2
Måleri, skulptur, textil, foto, teckning och grafik presenteras i en bred konstutställning där alla får delta, både yrkesverksamma konstnärer och amatörer. Ingen jury har bedömt vad som ska komma med utan det är upp till den som lämnar in att avgöra.
Utställningar med Eksjö konstförening
Kommande utställningar i Eksjö konstförenings Länk till annan webbplats. regi som visas på Eksjö museum 2023:
Peter Nilsson, Öland
akvarell
Carl Bergstrand, Gotland
Fotografi
9 - 24 september
Per Granström
smide
Mikael Örlin
trä
19 november - 3 december
Observera att sista utställningsdagen tas konstföreningens utställningar ned klockan 14.
Utställningar i Torkladan 2023
3/6–8/6
(stängt 5/6)
Konstnärsgruppen Inspira - aspire to inspire
Carina Wasslavik, Salla Lehmus Karlsson, Ami Erkensten och Helen Eriksson.
21/6–28/6
Fem på nya äventyr
Konstutställning med Anita Adam, Bitte Carlsson, Thomas Eriksson, Katharina Sandahl och Ewa Wilhelmsson
1/7–16/7
Mikael Sannergren
Träskulptur, mindre möbler och målningar.
18/7–25/7
Under korkeken
Lisen Karlsson Nilsson, textil och metall
Emelie Nilsson, måleri
Ulla Johansson, måleri
Nina Wixengård, keramik
Saga Karlsson, grafisk storytelling
27/7–3/8
Eftertanke & själ och hjärta
Lehna Fahlström visar måleri, abstrakt och figurativt, stort och smått, färgstarkt och milt.
5/8–13/8
På konstnärsvis i ord och färg II
Laila Norss och Eva-Lisa Dahnson visar akvarell, akrylmåleri och blandteknik. Gästutställare: Annelie Gustavsson och Anna-Lena Fridlund
15/8–29/8
Järnsmide möter textilt
Ing-Brith Johnsson och Elias Strömberg visar textilt konsthantverk och experimentellt järnsmide
Kontakt
Eksjö museum
Besök:
Österlånggatan 31
Post:
Eksjö kommun, 575 80 Eksjö
Telefon:
0381-361 60
E-post:
museum@eksjo.se
Sidan senast uppdaterad:
Aktuella och kommande utställningar
Eksjö museum har två konsthallar för tillfälliga utställningar. På museigården finns även torkladan med utställningar och workshops sommartid.
Här läggs information in som ska synas under övrigt i kotakta oss boxen. Det går bra att lägga in länkar och telefonnummer, ex. verksamhetens egen sida Länk till annan webbplats. eller 073-1234567
Eksjö museum
Besök:Österlånggatan 31, Eksjö
Post:575 80 Eksjö
Telefon: 0381-361 60
E-post: museum@eksjo.se
Öppettider
Telefon:
Besök:
Tisdag–söndag 11.00–15.00
Vad vill du göra?
Dina synpunkter är värdefulla för att förbättra kommunens verksamhet, service och tjänster. En synpunkt kan vara ett förbättringsförslag, ett klagomål eller kanske beröm som du vill framföra. Din synpunkt skickas till berörd verksamhet, och om du så vill får du återkoppling på det du skickat in. Du kan också välja att vara anonym.
Alla som är folkbokförda i Eksjö kommun kan lämna in ett medborgarförslag. Medborgarförslag skiljer sig från synpunkter. Ett medborgarförslag är en möjlighet att lämna förslag på något nytt utöver ordinarie verksamhet. Alla medborgarförslag som kommer in är offentliga handlingar och behandlas politiskt.