Välkommen till Eksjö kommun

LYSSNA

Kontakta Eksjö gymnasium

Administration

Ekonomi/HR
Carmenzita Tatiana Schmidt
telefon: 0381-363 62
e-post: carmenzita-tatiana.schmidt@eksjo.se

  • Ekonomi
  • Fakturahantering

Skoladministratör/Antagningssekreterare
Sofia Fransson
telefon: 0381-363 35
e-post: sofia.fransson@eksjo.se

  • Antagning
  • Inackorderingstillägg
  • CSN-rapportering
  • Betyg
  • Information
  • Hemsida

Skoladministratör
Helena Lyborg
telefon: 0381-363 32
e-post: helena.lyborg@eksjo.se

  • Färdbevis
  • Resebidrag
  • Elevfrånvaro
  • Betyg
  • Information

Schemaläggare
Magnus Tönnesson Jansson
telefon: 0381 - 362 94
e-post: magnus.tonnesson-jansson@eksjo.se

Studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare, Eksjö gymnasium
Sara Wärnbring
telefon: 0381-363 69
e-post: sara.warnbring@eksjo.se

Programansvar

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • Ekonomiprogrammet
  • Estetiska programmet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Orienteringsgymnasiet OL - RIG/NIU

Studie- och yrkesvägledare, Eksjö gymnasium
Helen Ax
telefon: 0381- 423 91
e-post: helen.ax@eksjo.se

Programansvar

  • El- och energiprogrammet (pausat)
  • Humanistiska programmet
  • Introduktionsprogrammen
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet

Studie- och yrkesvägledare, Anpassade gymnasieskolan
Frida Hagström
telefon: 0381- 364 38
e-post: frida.hagstrom@eksjo.se

Programansvar

  • Programmet för administration, handel och varuhantering
  • Programmet för fordonsvård och godshantering
  • Programmet för hotell, restaurang och bageri
  • Indviduellt program

Elevhälsan

Skolsköterska

Drop-in onsdag och torsdag klockan 11.00-11.45.

Övrig tid är det bokade tider som gäller.

Skolsköterska
Britt-Marie Johansson
telefon: 0381-365 35
e-post: britt-marie.johansson1@eksjo.se

Programansvar

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet
  • Anpassade gymnasieskolan
  • Orienteringsgymnasiet

Skolsköterska
Eva-Marie Björklind
telefon: 0381-363 43
e-post: eva-marie.bjorklind@eksjo.se

Programansvar

  • Ekonomiprogrammet
  • Estetiska programmet
  • Humanistiska programmet
  • Introduktionsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Skolläkare & skolpsykolog

Skolläkare
Anna Lindholm
Mottagning efter överenskommelse med skolsköterskorna.


Skolpsykolog
Kontakt med skolpsykolog sker via Elevhälsan.

Kurator

Kurator
Camilla Evaldsson
telefon: 0381-363 44
e-post: camilla.evaldsson@eksjo.se

Programansvar

  • Estetiska programmet
  • Ekonomiprogrammet
  • Humanistiska programmet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet
  • Anpassad gymnasieskolan

Kurator
Therese Svensson
telefon: 0381 - 360 24
e-post: therese.svensson1@eksjo.se

Programansvar

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • Introduktionsprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet

Specialpedagog

Specialpedagog
Stefan Nilsson
telefon: 0381- 361 96
e-post: stefan.nilsson@eksjo.se

Programansvar

  • Ekonomiprogrammet
  • Estetiska programmet
  • Humanistiska programmet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet

Specialpedagog
Marie Andersson
telefon: 0381 - 362 91
e-post: marie.andersson2@eksjo.se

Programansvar

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • El- och energiprogrammet
  • Introduktionsprogrammen
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet

Specialpedagog - Anpassade gymnasieskolan
Matilda Gränne
e-post: matilda.granne@eksjo.se
telefon: 0381 - 361 63

Programansvar

  • Programmet för administration, handel och varuhantering
  • Programmet för fordonsvård och godshantering
  • Programmet för hotell, restaurang och bageri
  • Individuellt program

Lärare & mentorer

Lärare

Emma Adolfsson
telefon: 0381-361 51
e-post: emma.adolfsson@eksjo.se

Samuel Ahlberg
telefon: 0381-363 48
e-post: samuel.ahlberg@eksjo.se

Mikael Alfheim
telefon: 0381-363 22
e-post: mikael.alfheim@eksjo.se

Kjell Allstrin
telefon: 0381 - 362 59
e-post: kjell.allstrin@eksjo.se

Shahla Al-Khadra
telefon: 0381-363 76
e-post: Shahla.Al-Khadra@eksjo.se

Johan Andersson
telefon: 0381-362 14
e-post: johan.andersson@eksjo.se

Jörgen Bengtsson
telefon: 0381 - 422 94
e-post: jorgen.bengtsson@eksjo.se

Sven-Gunnar Bergander
telefon: 070 - 286 23 76
e-post: svengunnar.bergander@eksjo.se

Ann Bergkvist
telefon: 0381-360 58
e-post: ann.bergkvist@eksjo.se

Anna Björk
telefon: 0381-360 73
e-post: anna.bjork1@eksjo.se

Catharina Borg Davidsson
telefon: 0381-361 30
e-post: catharina.davidsson@eksjo.se

Fredrik Creutz
e-post: fredrik.creutz@eksjo.se

Soedad Dharar Ahmad
e-post: soedad.ahmad@eksjo.se

Marie Ekman
telefon: 0381-365 31
e-post: marie.ekman@eksjo.se

Caroline Eknäs Holm
e-post: caroline.eknas-holm@vetlanda.se

Sine Engborg
telefon: 0381-363 79
e-post: sine.engborg@eksjo.se

Anna Engelsen
telefon: 0381-360 71
e-post: anna.engelsen@eksjo.se

Fanny Eriksson
telefon: 0381 - 360 39
e-post: fanny.eriksson@eksjo.se

Lena Eriksson
telefon: 0381-362 68
e-post: lena.eriksson@eksjo.se

Cecilia Evebring
telefon: 0381 - 364 34
e-post: cecilia.evebring@eksjo.se

Linda Fjällgren Sprimont
telefon: 0381-362 73
e-post: linda.fjallgren-sprimont@eksjo.se

Magnus Flank
telefon: 0381 - 361 52
e-post: magnus.flank@eksjo.se

Sandra Flank
telefon: 0381 - 363 68
e-post: sandra.flank@eksjo.se

Jan Friman
telefon: 0381 - 362 67
e-post: jan.friman@eksjo.se

Anna-Karin Fyhr
telefon: 0381-360 74
e-post: anna-karin.fyhr@eksjo.se

Emma Garcia-Rostedt
telefon: 0381-361 50
e-post: emma.garcia-rostedt@eksjo.se

Thomas Gerhardsson
telefon: 0381-363 84
e-post: thomas.gerhardsson@eksjo.se

Jonas Gullstrand
telefon: 0381 - 364 31
e-post: jonas.gullstrand@eksjo.se

Daniel Hájek
telefon: 0381 - 361 98
e-post: daniel.hajek@eksjo.se

Peter Hedström
telefon: 0381 - 363 47
e-post: peter.hedstrom@eksjo.se

Amanda Helgesson
e-post: amanda.helgesson@eksjo.se

Sandra Hila Schmidt
telefon: 0381-363 49
e-post: sandra.hila-schmidt@eksjo.se

Stefan Huhtimo
telefon: 0381-364 97
e-post: stefan.huhtimo@eksjo.se

Susanne Huhtimo-Hallberg
telefon: 0381-363 82
e-post: susanne.huhtimo-hallberg@eksjo.se

Agneta Hurtig
telefon: 0381 - 360 23
e-post: agneta.hurtig@eksjo.se

Ulrika Högstedt-Claesson
telefon: 0381-363 86
e-post: ulrika.hogstedtclaesson@eksjo.se

Andrea Dean
telefon: 0381 - 360 44
e-post: andrea.johansson@eksjo.se

Ann-Sofie Johansson
telefon: 0381-363 45
e-post: annsofie.johanssonklasson@eksjo.se

Elisabeth Johansson
telefon: 0381-361 47
e-post: elisabeth.johansson1@eksjo.se

Mathias Kinberg
e-post: mathias.kinberg@eksjo.se

August Kröger
telefon: 0381 - 363 24
e-post: august.kroger@eksjo.se

Fredrik Laapotti
telefon: 0381 - 363 25
e-post: fredrik.laapotti@eksjo.se

Simon Lindblom Collin
telefon: 0381 - 363 26
e-post: simon.lindblom-collin@eksjo.se

Ann-Sofie Lindelöf
telefon: 0381-361 04
e-post: annsofie.lindelof@eksjo.se

Fredrik Lindemalm
telefon: 0381-363 17
e-post: fredrik.lindemalm@eksjo.se

Marie Lindemalm
telefon: 0381-362 95
e-post: marie.lindemalm@eksjo.se

Johan Lindenmo
telefon: 0381-362 16
e-post: johan.lindenmo@eksjo.se

Johan Lindström
telefon: 0381-362 04
e-post: johan.lindstrom@eksjo.se

Emil Löfgren
telefon: 0381-364 35
e-post: emil.lofgren@eksjo.se

Christian Nohr
telefon: 0381-361 38
e-post: christian.nohr@eksjo.se

Bo Nordin
telefon: 0381-361 14
e-post: bo.nordin@eksjo.se

Linda Nordin
telefon: 0381-362 77
e-post: linda.nordin-abaji@eksjo.se

Areej Nouri-Mohamad
telefon: 0381-361 07
e-post: areej.nouri-mohamad@eksjo.se

Joel Mayertz
telefon: 0381 - 364 30
e-post: joel.mayertz@eksjo.se

Christine Perger-Löfgren
telefon: 0381-361 42
e-post: christine.pergerlofgren@eksjo.se

Ulla-Carin Petersson
telefon: 0381-363 85
e-post: ullacarin.petersson@eksjo.se

Niklas Pettersson
telefon: 0381 - 362 90
e-post: niklas.pettersson@eksjo.se

Jenny Ragnarsson
telefon: 0381-361 66
e-post: jenny.ragnarsson1@eksjo.se

Mattias Rehnholm
telefon: 0381-362 98
e-post: mattias.rehnholm@eksjo.se

Pernilla Ruthér
telefon: 0381 - 363 19
e-post: pernilla.ruther@eksjo.se

Mikaela Rollborn
telefon: 0381 - 365 31
e-post: mikaela.rollborn@eksjo.se

Helena Schnabel
e-post: helena.schnabel@eksjo.se

Mattias Stendahl
telefon: 0381 - 361 59
e-post: mattias.stendahl@eksjo.se

Toni Stevkov
telefon: 0381-364 87
e-post: toni.stevkov@eksjo.se

Karin Svae
telefon: 0381-362 42
e-post: karin.svae@eksjo.se

Magnus Svensson
telefon: 0381-363 88
e-post: magnus.svensson@eksjo.se

Eva-Karin Themar
telefon: 0381 - 364 33
e-post: eva-karin.themar@eksjo.se

Magnus Tönnesson-Jansson
telefon: 0381-362 94
e-post: magnus.tonnesson-jansson@eksjo.se

David Törnberg Kareliusson
telefon: 0381-363 09
e-post: david.tornberg-kareliusson@eksjo.se

Elin Wassby Hjortstam
telefon: 0381-361 46
e-post: elin.hjortstam@eksjo.se

Robin Wiktorsson
e-post: robin.wiktorsson@eksjo.se

Mentorer - Eksjö gymnasium

Våra pedagoger är också mentorer för eleverna. De kallar till utvecklingssamtal en gång per termin. Vårdnadshavare har, för elever som inte är myndiga, rätt att delta i utvecklingssamtal eller få del av den information som ges. Vårdnadshavare är alltid välkomna att höra av sig till mentor.

Bygg- och anläggningsprogrammet

BA21, BA22 och BA23

Jan Friman
telefon: 0381 - 361 59
e-post: jan.friman@eksjo.se

Mattias Rehnholm
telefon: 0381 - 362 98
e-post: mattias.rehnholm@eksjo.se

Ekonomiprogrammet

EK23

Magnus Flank
telefon: 0381 - 361 52
e-post: magnus.flank@eksjo.se

Fredrik Laapotti
telefon: 0381-363 25
e-post: fredrik.laapotti@eksjo.se

EK22

Sandra Flank
telefon: 0381 - 363 68
e-post: sandra.flank@eksjo.se

Kjell Allstrin
telefon: 0381 - 362 59
e-post: kjell.allstrin@eksjo.se

EK21

Johan Andersson
telefon: 0381-362 14
e-post: johan.andersson@eksjo.se

Estetiska programmet

ES22 och ES21

David Törnberg Kareliusson
telefon: 0381-363 09
e-post: david.tornberg-kareliusson@eksjo.se

Sandra Hila Schmidt
telefon: 0381 - 363 49
e-post: sandra.hila-schmidt@eksjo.se

ES23

Bo Nordin
telefon: 0381-361 14
e-post: bo.nordin@eksjo.se

Peter Hedström
telefon: 0381 - 363 47
e-post: peter.hedstrom@eksjo.se

Humanistiska programmet

HU23, HU22 och HU21

Christine Perger-Löfgren
telefon: 0381-361 42
e-post: christine.pergerlofgren@eksjo.se

Introduktionsprogrammet

IMSTUD1

Emma Adolfsson
telefon: 0381 - 361 51
e-post: emma.adolfsson@eksjo.se

Toni Stevkov
telefon: 0381 - 364 87
e-post: toni.stevkov@eksjo.se

Karin Svae
telefon: 0381 - 362 42
e-post: karin.svae@eksjo.se

IMSTUD2

Niklas Pettersson
telefon: 0381 - 362 90
e-post: niklas.pettersson@eksjo.se

Shahla Al-Khadra
telefon: 0381 - 363 76
e-post: shahla.al-khadra@eksjo.se

Naturvetenskapsprogrammet

NA23

Anna Engelsen
telefon: 0381 - 360 71
e-post: anna.engelsen@eksjo.se

Pernilla Ruthér
telefon: 0381 - 363 19
e-post: pernilla.ruther@eksjo.se

NA22a

August Kröger
telefon: 0381 - 363 24
e-post: august.kroger@eksjo.se

Catharina Borg Davidsson
telefon: 0381 - 361 30
e-post: catharina.davidsson@eksjo.se

NA22b

Ulrika Högstedt Claesson
telefon: 0381-363 86
e-post: ulrika.hogstedtclaesson@eksjo.se

August Kröger
telefon: 0381 - 363 24
e-post: august.kroger@eksjo.se

NA21a

Christian Nohr
telefon: 0381 - 361 38
e-post: christian.nohr@eksjo.se

NA21b

Elin Wassby Hjortstam
telefon: 0381-361 46
e-post: elin.hjortstam@eksjo.se

Samhällsvetenskapsprogrammet

SA23

Sine Engborg
telefon: 0381-363 79
e-post: sine.engborg@eksjo.se

Anna Björk
telefon: 0381-360 73
e-post: anna.bjork1@eksjo.se

SA22a

Emma Garcia Rostedt
telefon: 0381 - 360 58
e-post: emma.garcia-rostedt@eksjo.se

Jenny Ragnarsson
telefon: 0381 - 361 66
e-post: jenny.ragnarsson1@eksjo.se

SA22b

Susanne Huhtimo-Hallberg
telefon: 0381-363 82
e-post: susanne.huhtimo-hallberg@eksjo.se

Samuel Ahlberg
telefon: 0381-363 48
e-post: samuel.ahlberg@eksjo.se

SA21

Ann Bergkvist
telefon: 0381-360 58
e-post: ann.bergkvist@eksjo.se

Fredrik Lindemalm
telefon: 0381 - 363 17
e-post: fredrik.lindemalm@eksjo.se

Teknikprogrammet

TE23

Mikael Alfheim
telefon: 0381-363 22
e-post: mikael.alfheim@eksjo.se

Fanny Eriksson
telefon: 0381 - 360 39
e-post: fanny.eriksson@eksjo.se

TE22

Marie Lindemalm
telefon: 0381-362 95
e-post: marie.lindemalm@eksjo.se

Mattias Stendahl
telefon: 0381 - 361 59
e-post: mattias.stendahl@eksjo.se

TE21

Johan Lindenmo
telefon: 0381-362 16
e-post: johan.lindenmo@eksjo.se

Elisabeth Johansson
telefon: 0381-361 47
e-post: elisabeth.johansson1@eksjo.se

Vård- och omsorgsprogrammet

VO23

Johan Lindström
telefon: 0381-362 04
e-post: johan.lindstrom@eksjo.se

Simon Lindblom-Collin
telefon: 0381 - 363 26
e-post: simon.lindblom-collin@eksjo.se

VO22

Linda Fjällgren Sprimont
telefon: 0381-362 73
e-post: linda.fjallgren-sprimont@eksjo.se

Kenneth Mattelin
telefon: 0381 - 364 55
e-post: kenneth.mattelin@eksjo.se

VO21

Anna-Karin Fyhr
telefon: 0381-360 74
e-post: anna-karin.fyhr@eksjo.se

Agneta Hurtig
telefon: 0381 - 36023
e-post: agneta.hurtig@eksjo.se

Mentorer - Anpassade gymnasieskolan

Programmet för Administration, handel och varuhantering

Ann-Sofie Lindelöf
telefon: 0381 - 361 04
e-post: ann-sofie.lindelof@eksjo.se

Programmet för Fordonsvård och godshantering

Emil Löfgren
telefon: 0381-364 35
e-post: emil.lofgren@eksjo.se

Jonas Gullstrand
telefon: 0381 - 364 31
e-post: jonas.gullstrand@eksjo.se

Programmet för Hotell, restaurang och bageri

Mikaela Rollborn
telefon: 0381 - 365 31
e-post: mikaela.rollborn@eksjo.se

Marie Ekman
telefon: 0381 - 365 31
e-post: marie.ekman@eksjo.se

Individuella programmet

Cecilia Evebring
telefon: 0381 - 364 34
e-post: cecilia.evebring@eksjo.se

Frida Hagström
telefon: 0381-364 38
e-post: frida.hagstrom@eksjo.se

Eva-Karin Themar
telefon: 0381 - 364 33
e-post: eva-karin.themar@eksjo.se

Anna Nilsson
telefon: 0381-366 53
e-post: anna.nilsson@eksjo.se

Tobias Nyvaller
telefon: 0381-362 46
e-post: tobias.nyvaller@eksjo.se

Elevassistenter

Tina Bäckström
telefon: 0381 - 363 83
e-post: tina.backstrom@eksjo.se

  • Studion

Thomas Göransson
telefon:
e-post: thomas.goransson@eksjo.se

  • Anpassade gymnasieskolan

Martin Huselius
e-post: martin.huselius@eksjo.se

  • Estetiska programmet

Marie Järpenby
telefon: 0381-364 43
e-post: marie.jarpenby@eksjo.se

  • Anpassade gymnasieskolan

Louise Lindholm
e-post: louise.lindholm@eksjo.se

  • Vård- och omsorgsprogrammet

Kenneth Mattelin
e-post: kenneth.mattelin@eksjo.se

  • Vård- och omsorgsprogrammet

Per Simonsson
telefon: 0381 - 365 40
e-post: per.simonsson@eksjo.se

  • Anpassade gymnasieskolan

Jannie Thungård
e-post: jannie.thungard@eksjo.se

  • Anpassade gymnasieskolan

Ingela Tummalid
telefon: 0381 - 364 41
e-post: ingela.tummalid@eksjo.se

  • Anpassade gymnasieskolan

Skolledning

Gymnasiechef
Tomas Eliasson
telefon: 0381-423 87
e-post: tomas.eliasson@eksjo.se


Rektor - Eksjö gymnasium 1
Maria Sparre
telefon: 0381-365 30
e-post: maria.sparre@eksjo.se

Programansvar

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • El- och energiprogrammet
  • Introduktionsprogrammen
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet

Rektor - Eksjö gymnasium 2
Tomas Erazim
telefon: 0381-363 36
e-post: tomas.erazim@eksjo.se

Programansvar

  • Ekonomiprogrammet
  • Estetiska programmet
  • Humanistiska programmet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet

Rektor - Anpassade gymnasieskolan
Jessica Ström
telefon: 0381 - 361 84
e-post: jessica.strom@eksjo.se

Programansvar

  • Programmet för administration, handel och varuhantering
  • Programmet för fordonsvård och godshantering
  • Programmet för hotell, restaurang och bageri
  • Individuellt program

Krisgrupp

Den person som först får kännedom om händelse, som påfordrar insatser utöver det vanliga, larmar (då så krävs) räddningskår, utlöser brandlarm och kontaktar någon i skolans krisgrupp. Denna i sin tur sammankallar snarast övriga.

Gymnasiechef
Tomas Eliasson
telefon: 0381-423 87
mobiltelefon: 073 - 057 43 69
e-post: tomas.eliasson@eksjo.se

Rektor
Tomas Erazim
telefon: 0381-363 36
e-post: tomas.erazim@eksjo.se

Rektor
Maria Sparre
telefon: 0381- 365 30
e-post: maria.sparre@eksjo.se

Rektor
Jessica Ström
telefon: 0381 - 361 84
e-post: jessica.strom@eksjo.se

Elevhem

Elevhemmet på Trädgårdsgatan, personal (nås lättast måndag - torsdag klockan 18.30-22.00):
telefon: 0381-361 77

Elevhemmet på Österströmsvägen, personal (nås lättast måndag - torsdag klockan 18.30-22.00):
telefon: 0381-363 27

Elevhemsansvarig Sven-Gunnar Bergander
telefon: 070 - 286 23 76
e-post: svengunnar.bergander@eksjo.se

Fastighetsskötare

Lennart Eek
telefon: 0381 - 365 24
e-post: lennart.eek@eksjo.se
Område: Östanåskolan & Nova


Andreas Pötzscher
telefon: 0381 - 361 13
epost: andreas.potzscher@eksjo.se
Område: Storegård

Klagomål

Eksjö Gymnasium följer Eksjö kommuns rutiner för klagomålshantering enligt skollagen 2010:800, 4 kap 8 §.

Om det är något elever eller vårdnadshavare är missnöjda med, eller som inte motsvarar deras förväntningar, i deras eller deras barns utbildning, ska det i första hand framföras till lärare eller personal på skolan.

Om man inte lyckas lösa problemet och missnöjet kvarstår, ska man vända sig till rektor med ett skriftligt klagomål på särskild blankett Länk till annan webbplats..

Skulle det vara så att man efter detta fortfarande är missnöjd lämnar man in ett skriftligt klagomål (samma blankett används) som diarieförs på barn- och ungdomssektorns administrativa enhet och utreds av Barn- och ungdomschefen.

Kommunalt aktivitetsansvar - KAA

Ungdomspedagog
Pia Helmersson
telefon: 0381 - 422 95
epost: pia.helmersson@eksjo.se

Ungdomspedagog
Magnus Svensson
telefon: 0381 - 363 88
epost: magnus.svensson@eksjo.se

Övriga kontakter

Matsalen Östanåskolan
telefon: 0381-363 29

Städpersonal
telefon: 0381-361 43

Sidan senast uppdaterad:

Rubrik på google och vid delning på sociala medier.

Lägg in en beskrivning på sidan som syns vid delning på sociala medier, på google och i menyer.

Här läggs information in som ska synas under övrigt i kotakta oss boxen. Det går bra att lägga in länkar och telefonnummer, ex. verksamhetens egen sida Länk till annan webbplats. eller 073-1234567