Välkommen till Eksjö kommun

Studie- och yrkesvägledning
Studie- och yrkesvägledarna på Eksjö gymnasium hjälper eleverna i deras inriktnings- och kursval. Vi arbetar objektivt med att vägleda och informera eleverna i deras utbildnings- och yrkesval, vi informerar om studier, meritpoäng, betyg, studieplan, högskoleprov med mera.
Du kan behöva tala med en studie- och yrkesvägledare, som kan hjälpa dig att strukturera upp och bena ut olika alternativ som passar dina önskemål och behov.
För att kunna fatta ett beslut behöver du först och främst kunskaper om dig själv och alternativen. Du behöver också sätta dig in i vilka konsekvenser de olika alternativen får för dig och koppla samman dina egna önskemål med alternativens utbyte och krav. Detta i sin tur kan hjälpa dig att själv styra och påverka dina val och fatta dina egna beslut.
Som elev vill vi att du hör av dig till oss när du har några funderingar. Vårdnadshavare är alltid välkomna att besöka oss för att få en uppfattning om arbetet i skolan.
Betyg
Betygsskalan har sex steg: A, B, C, D, E och F. Betygen A–E är godkända betyg medan F är ett icke godkänt betyg. Betyget ska spegla den kvalitet som eleven har på sina kunskaper vid delkursens, kursens eller gymnasiearbetets slut.
Individuell studieplan
Varje elev inom gymnasieskolan har en individuell studieplan. Den ska fungera som en hjälp för att planera och ha kontroll på sin gymnasieutbildning.
Den individuella studieplanen sätter upp mål för elevens studier och är en sammanställning av de ämnen och kurser som eleven läser och byggs upp genom de olika val som görs under gymnasietiden. Studieplanen följs upp via mentor och studie- och yrkesvägledare.
Studieplanen består av
- gymnasiegemensamma kurser
- programgemensamma kurser
- inriktningkurser
- fördjupningskurser
- individuella val
- gymnasiearbete
Den individuella studieplanen tas fram tillsammans med mentor och i vissa fall även med studie- och yrkesvägledaren. Under varje program, här på webbplatsen, finns "Våra ämnen" där kurserna finns specificerade. Inriktningskurser, fördjupningskurser och individuellt val görs i de flesta fall under årskurs 1.
Vårdnadshavare kan också se studieplanen genom vårt system Edlevo. Inloggning sker med BankID.
Förändringar i studieplanen
Alla studieförändringar ska gå genom studie- och yrkesvägledaren.
Studie- och yrkesvägledaren har det övergripande ansvaret för elevernas individuella studieplanering och kontrollerar studieplanerna, särskilt i årskurs 2 och årskurs 3.
Vill eleven läsa fler poäng än de 2 500 poäng som studieplanen innehåller ansöker eleven om utökat program hos studie- och yrkesvägledarna. De för en diskussion med eleven och tittar på elevens studieresultat, om eleven kan klara att läsa fler kurser och om det är schematekniskt möjligt.
Det är till sist rektor som beviljar om utökat program.
Gymnasieexamen eller studiebevis
Gymnasieexamen
För att nå en gymnasieexamen ställs vissa krav på godkända resultat för dina studier. Du kan läsa här vad som krävs för att få ett examensbevis alternativt om det saknas godkända betyg i vissa kurser, ett studiebevis.
För en högskoleförberedande examen ska du ha läst 2 500 poäng varav 2 250 ska ha lägst betyget E i kurserna,
- Svenska 1, 2 och 3 eller Svenska som andraspråk 1, 2 och 3
- Engelska 5 och 6
- Matematik 1
- Godkänt Gymnasiearbetet
För en yrkesexamen ska du ha läst minst 2 500 poäng varav 2 250 ska ha lägst betyget E i kurserna,
- Svenska 1 eller Svenska som andraspråk 1
- Engelska 5
- Matematik 1
- Minst 400 poäng godkända i de programgemensamma ämnena
- Godkänt Gymnasiearbetet
Studiebevis
Har du genomfört en treårig utbildning på ett nationellt gymnasieprogram, men inte uppfyllt kraven för Examensbevis, får du ett Studiebevis. Studiebevis är ett dokument där alla lästa kurser finns, med tillhörande betyg.
Läs mer,
Vad innebär gymnasieexamen och studiebevis? Länk till annan webbplats.
Vad händer efter gymnasiet?
Ett bra sätt att öka din kunskap om alternativen kan vara att ta reda på vad olika yrken egentligen innebär, och hur framtidsutsikterna för de olika yrkena ser ut. På Arbetsförmedlingens sida "Yrken och framtid" kan du läsa mer om framtida yrkesutsikter.
Yrken och framtid (Arbetsförmedlingen) Länk till annan webbplats.
Under studietiden ordnas även möjlighet att besöka utbildningsmässor, högskolor och universitet för att eleverna ska få så mycket kunskap som möjligt inför studie- och yrkesval efter gymnasiet.
Studie- och yrkesvägledningen ordnar också besök för de eftergymnasiala utbildningar som vill besöka gymnasiet. Under årskurs 3 får eleverna särskild nyttig information om vidare studier och yrken.
Meritvärde och meritpoäng för vidare studier
När man pratar om "meritpoäng" handlar det om ansökan till svenska universitets- och högskoleutbildningar.
Här kan du läsa om hur du räknar ut ditt meritvärde för vidare studier, om meritpoäng och om betygsurval med mera till högskola.
Räkna ut ditt meritvärde (betygspoäng) Länk till annan webbplats.
Kontakt
Studie- och yrkesvägledare, Eksjö gymnasium
Helen Ax
telefon: 0381-423 91
e-post: helen.ax@eksjo.se
Studie- och yrkesvägledare, Eksjö gymnasium
Sara Wärnbring
telefon: 0381-363 69
e-post: sara.warnbring@eksjo.se
Sidan senast uppdaterad:
Studievägledning på Eksjö Gymnasium.
Studievägledning på Eksjö Gymnasium.
Här läggs information in som ska synas under övrigt i kotakta oss boxen. Det går bra att lägga in länkar och telefonnummer, ex. verksamhetens egen sida Länk till annan webbplats. eller 073-1234567