Välkommen till Eksjö kommun
Sommarlov 2026
Här finns tips på aktiviteter att göra under sommarlovet – för barn, unga och hela familjen!
Sport, lek, fiske och utflykter
Häng med kommunens ungdomsverksamhet och var med på fiske, fotbollsläger, och minigolf samt utflykter till bland annat Laserdome i Huskvarna och Karlsborgs fästning. Se tider och aktiviteter nedan:
Aktiviteter på Mötesplats Gården, Eksjö och idrottshall, Mariannelund
15 juni–10 juli och 27 juli–11 augusti
Barn och unga 10–17 år i Eksjö kommun är välkomna till öppen ungdomsverksamhetens aktiviteter. För frågor om vår verksamhet kan du kontakta personalen på telefon; 072-507 09 26
Mötesplats Gården, Eksjö
Gårdens öppettider är klockan 10.00–17.00. I de fall vi har utflykter inplanerade eller om det står att vi ska vara någon annanstans, kommer vi att utgå från Mötesplats Gården, Karhulavägen 1 B, Storegårdsområdet i Eksjö.
Furulundsskolan, Mariannelund
De dagar det står att vi är i Mariannelund utgår vi från Furulundsskolans idrottshall i Mariannelund. Öppet mellan klockan 10.00–17.00.
Alla ungdomar behöver ha ett medgivande från sina föräldrar för att få vara med på öppen ungdoms aktiviteter. Det gör du via e-tjänsten "Deltagande i öppen ungdomsverksamhet":
Anmälan till utflykter sker via e-tjänsten nedan. Platserna släpps på fredagen veckan innan aktiviteterna är. Det är begränsat antal platser till utflykterna.
Vecka 25
- Måndag: Vi är på Gården. Mellan klockan 10.00–12.00 besöker skolbiblioteket oss och har novelläsning.
- Tisdag: Utflykt till Eksjö Golfklubb för dig mellan 10–12 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst Länk till annan webbplats. - Onsdag: Tjejresa till Ullared för dig mellan 12–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst Länk till annan webbplats. - Torsdag: Vi är på Gården. Vi bjuder på jordgubbar och glass och har aktiviteter efter väder.
- Fredag: Midsommarafton stängt.
Vecka 26
- Måndag: Utflykt till Eksjö Golfklubb för dig mellan 13–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Tisdag: Besöker Jönköping och spelar paintball. För dig mellan 13–17 år. Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats.
- Onsdag: Vi är i idrottshallen i Mariannelund klockan 11.00–16.00. Aktiviteter efter väder. Skolbiblioteket besöker oss klockan 13.00–14.00 och har novelläsning.
- Torsdag: Utflykt till äventyrsgolf i Korsberga. För dig mellan 10–17 år. Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats.
- Fredag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
Vecka 27
- Måndag: Emil Jylhänlathi besöker oss. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Tisdag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder. Skolbiblioteket besöker oss klockan 10.00–12.00 och har novellskriving.
- Onsdag: Utflykt till Vimmerby Adventure höghöjdspark. För dig mellan 13–17 år. Vi hämtar även upp i Mariannelund.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Torsdag: Vi åker till Åsa Fiskegård. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Fredag: Utflykt till Vimmerby Adventure höghöjdspark.
För dig mellan 10–12 år. Vi hämtar även upp i Mariannelund.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats.
Vecka 28
- Måndag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
- Tisdag: Bowling i bowlinghallen, Eksjö. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. - Onsdag: Mariannelund klockan 11.00–16.00. Idrottshallen på Furulundsskolan. Aktiviteter efter väder.
- Torsdag: Vi är på Gården. Besöker Eksjö Schackklubb klockan 13.00.
- Fredag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
Vecka 31
- Måndag: Vi är på Storegårdsområdet med hoppborg och andra aktiviteter.
- Tisdag: Besök i Jönköpings Stadspark. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Onsdag: Vi är i idrottshallen i Mariannelund klockan 11.00–16.00. Aktiviteter efter väder.
- Torsdag: Utflykt till Flygplansmuseet i Linköping. För dig mellan 10–12 år. Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats.
- Fredag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
Vecka 32
- Måndag: Vi är i kyrkans stuga, Eksjö. Aktiviteter ordnas efter väder. För dig mellan 10–17 år. Vi utgår från Gården.
- Tisdag: Besök i Gränna och på Visingsö. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Onsdag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
- Torsdag: Utflykt till Vadstena slott. För dig mellan 10–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Fredag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
Vecka 33
- Måndag: Utflykt till Liseberg. För dig mellan 12–17 år.
Mer information och anmälan via e-tjänst. Länk till annan webbplats. - Tisdag: Vi är på Gården och har aktiviteter efter väder.
Avslutning på sommaraktiviteterna med grillat och fika.
Ta simmärken
Tider för märkestagning i sjöar
Under vecka 26–27 kan du som är simkunnig, ta märken i Movänta (Försjön) utanför Hult. Att delta är kostnadsfritt, men om du vill köpa simmärken kostar de 35 kronor styck. Betalning sker på plats via Swish.
Vecka 26
- 22 juni klockan 11.00–12.30
- 23 juni klockan 11.00–12.30
- 24 juni klockan 11.00–12.30
- 25 juni klockan 11.00–12.30
- 26 juni klockan 11.00–12.30
Vecka 27
- 29 juni klockan 11.00–12.30
- 30 juni klockan 11.00–12.30
- 1 juli klockan 11.00–12.30
- 2 juli klockan 11.00–12.30
- 3 juli klockan 11.00–12.30
För frågor, kontakta simhallen 0381-361 82
Sommarboksträffar och pyssel
Eksjö stadsbibliotek
Öppettider under vecka 27–32
Sommaröppettider Eksjö stadsbibliotek
Måndag–fredag klockan 10.00–16.00
Aktiviteter på Eksjö stadsbibliotek
Sommarboken 2026: 3, 2, 1 .....Läs!
Sommarboken vänder sig till dig mellan 6–12 år. Biblioteken ordnar träffar under sommaren. Från och med 11 juni kan du gå med i Sommarboken, du får en gympapåse, ett armband och ett läsbingo att göra under sommarlovet. När du lämnar in ditt färdiga läsbingo är du med i utlottningen av bokpriser. Alla får vara med. Det kvittar hur lite eller hur mycket du läser!
Sommarboken pågår mellan 11 juni och 14 augusti.
Sommarboksträffar Eksjö
I år kommer vi ha sommarboksträffar på olika platser. Vi har med oss vår lådcykel fylld med böcker, pyssel och annat skoj. För dig 6–12 år.
(vid regn ses vi på Eksjö stadsbibliotek)
- 17 juni klockan 13.00–14.30, Prästängsbadet (Eksjö camping)
- 24 juni klockan 13.00–14.30, Vildparken
- 5 augusti klockan 13.00–14.30, Rolandsdamm (badplatsen)
- 12 augusti klockan 13.00–14.30, baksidan av Eksjö stadsbibliotek
Mariannelunds bibliotek
Öppettider under vecka 27–32
Måndag–torsdag klockan 11.00–16.00
Aktiviteter på Mariannelunds bibliotek;
Sommarboken 2026: 3, 2, 1 .....Läs!
Sommarboken vänder sig till dig mellan 6–12 år. Biblioteken ordnar träffar under sommaren. Från och med 11 juni kan du gå med i Sommarboken, du får en gympapåse, ett armband och ett läsbingo att göra under sommarlovet. När du lämnar in ditt färdiga läsbingo är du med i utlottningen av bokpriser. Alla får vara med. Det kvittar hur lite eller hur mycket du läser!
Sommarboken pågår mellan11 juni –14 augusti.
Sommarboksträffar i Mariannelund
I år kommer vi ha sommarboksträffar på torget i Mariannelund.
Vi har med oss böcker, pyssel och annat skoj. För dig 6–12 år.
(vid regn ses vi på Mariannelunds bibliotek)
- 25 juni klockan 11.00–12.30
- 13 augusti klockan 11.00–12.30
- 13 juli klockan 13.00–15.00
Flamecraft
Kom och spela brädspel med drakar
För dig från 10 år och uppåt. Begränsat antal platser.
Föranmälan till: mariannelundsbibliotek@eksjo.se eller 0496-109 69
Eksjö museum
Öppettider den 20 juni till den 20 augusti
måndag–fredag, klockan 10–17
lördag–söndag, klockan 10–15
Fler aktiviteter i Eksjö kommun
Badplatser
Runt om i Eksjö kommun finns många fina badplatser. Flera av dem har härlig sandstrand, badbrygga och hopptorn. Vissa ligger i anslutning till campingar, medan andra ligger mer avskilt.
Lekplatser och parker
I Eksjö kommun finns över 30 lekplatser. Det finns även flera parker, grönområden och skogsområden.
Sport- och idrottsanläggningar
- I Eksjö kommun finns flera bokningsbara sporthallar.
- I Eksjö kommun finns det många fotbollsplaner, både 11-mannaplaner och 7-mannaplaner med naturgräs, konstgräs och grus.
- Ränneborg är en friidrottsanläggning i centrala Eksjö. Anläggningen har bland annat allvädersbanor, höjdhoppsgrop, slägg- och kulstötarring och stavhoppsgrop.
- Vid Storegårdsområdet i Eksjö finns en skatepark i asfalt och betong. Parken är i första hand byggd för åkning med skateboard, kick-bikes och bmx.
- Storegårdsområdet i Eksjö har en beachvolleybollplan och en beachhandbollsplan
- Storegårdsområdet i Eksjö har även en multiarena för flera aktiviteter bland annat fotboll, basket och landbandy.
Cykelleder och mountainbike-banor
I Eksjö kommun finns många cykelleder och mountainbike-banor (MTB-banor). På Eksjö Tourist Center finns kartor och ledbeskrivningar att köpa. Kartorna kan även skrivas ut på egen hand.
Från Filmbyn Småland Länk till annan webbplats. i Mariannelund utgår cykelturer till filminspelningsplatser och turistattraktionerna Katthult och Bullerbyn.
Mer information om cykelturer, cykelleder och MTB-banor på visiteksjo.se Länk till annan webbplats.
Vandringsleder
I Eksjö kommun finns flera vandringsleder. Vandringslederna Höglandsleden och Emilleden erbjuder varierad vandring bland skog, ängar och åkermark. Lederna passerar många fina utsiktsplatser.
Persöspåret och Skedhultsspåret hittar du i Borgmästarängen Länk till annan webbplats. strax väster om Eksjö.
Fiskesjöar
Med cirka 170 stycken sjöar har Eksjö kommun goda fiskemöjligheter. I ett 40-tal sjöar får allmänheten fiska med fiskekort, som går att köpa på flera olika platser.
Mer information om kommunens fiskesjöar på visiteksjo.se Länk till annan webbplats.
Naturområden
I Eksjö kommun har du alltid nära till naturen. Det finns många fina utflyktsmål, spännande skogsområden och naturreservat som inbjuder till utomhusaktiviteter.
Sevärdheter, utflyktsmål och evenemang
På visiteksjo.se finns samlad information om
Kontakt
Kontaktcenter
Besök:
Södra Kyrkogatan 4, Eksjö
Post:
Eksjö kommun, 575 80 Eksjö
Telefon:
0381-360 00
E-post:
kommun@eksjo.se
Sidan senast uppdaterad:
Sommarlovsaktiviteter i Eksjö kommun
Här finns tips på aktiviteter och roliga saker att göra under sommarlovet – för både barn, unga och hela familjen!
En text som ni kan byta i kontaktboxen. Ta bort modulen så syns inte övrigtfältet. När texten är uppdaterad, ta bort utropstecknet i modulnamnet.